PROCEDURA PRZYŁĄCZENIA DO SIECI WODOCIĄGOWEJ I/LUB KANALIZACYJNEJ
- Wydanie warunków technicznych przyłączenia nieruchomości do sieci wod-kan
- Opracowanie Dokumentacji Technicznej
- Budowa przyłącza
- Odbiór końcowy
- Umowa o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków
1. Wydanie warunków technicznych przyłączenia nieruchomości do sieci wod-kan.
W celu otrzymania warunków technicznych w zakresie przyłączenia nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, należy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych.
Uzupełniony wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Sokołowie Małopolskim ul. Łazienna 7, 36-050 Sokołów Małopolski.
Termin wydania warunków przyłączenia lub odmowy ich wydania wynosi 21 dni – od dnia złożenia kompletnego wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w tym znajdujących się w zabudowie zagrodowej oraz 45 dni w pozostałych przypadkach.
Za kompletny wniosek uważa się całkowite wypełnienie druku wniosku oraz załączenie wymaganych załączników. W przypadku złożenia niekompletnego wniosku, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sokołowie Małopolskim poinformuje pisemnie o potrzebie jego uzupełnienia. Czas na uzupełnienie wniosku nie wlicza się do czasu na wydanie warunków przyłączenia.
Warunki techniczne w zakresie przyłączenia do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej oraz przebudowy istniejącego przyłącza są aktualne przez okres 2 lat od daty wydania.
2. Opracowanie Dokumentacji Technicznej
Po otrzymaniu warunków technicznych należy sporządzić plan sytuacyjny na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Przyłącza mogą być również budowane na podstawie zgłoszenia do Starostwa Powiatowego w Rzeszowie lub pozwolenia na budowę.
W przypadku, gdy po wydaniu warunków technicznych zaistnieje ryzyko kolizji lub zbliżeń między projektowanym przyłączem a sytuowanym na tym samym terenie istniejącym lub projektowanym uzbrojeniem podziemnym, nadziemnym oraz urządzeniami melioracji wodnych, należy zaistniałe skrzyżowania lub zbliżenia uzgodnić z instytucjami eksploatującymi te urządzenia.
3. Budowa przyłącza
- Inwestor zleca wybranemu przez siebie Wykonawcy posiadającemu stosowne uprawnienia budowę przyłącza do sieci wodociągowej i/lub kanalizacji sanitarnej.
- Zgłasza w ZWiK przystąpienie do robót budowlanych dotyczących przyłącza.
- Wykonawca na podstawie sporządzonego planu sytuacyjnego / zgłoszenia / pozwolenia na budowę przystępuje do robót budowlanych.
- Po wykonaniu przyłącza do sieci wodociągowej i/lub kanalizacji sanitarnej, przed zasypaniem należy zgłosić je do uprawnionego geodety posiadającego wymagane uprawnienia, w celu dokonania pomiarów, a następnie zgłosić do odbioru w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji.
4. Odbiór końcowy
Po zakończeniu budowy i uporządkowaniu terenu Inwestor zgłasza przyłącza do odbioru końcowego przedstawiając następujące dokumenty:
- Sporządzony plan sytuacyjny opracowany na podstawie wydanych warunków technicznych – 1 egz.
- Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą – 1 egz.
- Protokół odbioru skrzyżowania wodociągu i/lub kanalizacji sanitarnej z gazociągiem (jeżeli występuje).
5. Umowa o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków
Odbiorca usług ustala termin montażu wodomierza, a następnie podpisuje Umowę o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków.
*Wybudowane przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne pozostaje własnością Odbiorcy.
*ZWiK ma prawo odmówić przyłączenia do sieci w przypadku:
- Braku wystarczających mocy produkcyjnych oraz braku technicznych możliwości do realizacji usługi.
- Jeśli przyłącze zostało wykonane niezgodnie z przepisami prawa:
- bez uzyskania warunków przyłączenia,
- niezgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia,
- niezgodnie ze sporządzonym planem sytuacyjnym.